مايكروسافت به جنگ گوگل می‌رود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
مايكروسافت به جنگ گوگل می‌رود

مايكروسافت به جنگ گوگل می‌رود

 • اواخر شهريور ماه خبری در سايت‌های خبری منتشر شد كه نشان از حضور مايكروسافت در يك عرصه جديد می‌داد. مايكروسافت قصد دارد با سرمايه گذاری در زمينه موتورهای جست‌وجو (Search Engines)، رتبه اول را از آن خود كند و گوگل را پشت سر بگذارد. مديران مايكروسافت تصميم گرفته‌اند كه سياست خود را در زمينه جست‌وجو در وب تغيير دهند و تنها به همكاری با بعضی موتورهای جست‌وجو مانند overture يا inktomi بسنده نكنند و خود به توليد يك موتور جست‌وجو بپردازند. هنوز مشخص نشده است كه مايكروسافت به چه ميزان ميخواهد از فناوری جست‌وجو استفاده كند. اما كرك كونيگس باور مدير استراتژی سايت MSN، موتور جست‌وجوی فعلی مايكروسافت می‌گويد كه توسعه فناوری جست‌وجو در مجموعه همين سايت يعنی MSN.com صورت خواهد گرفت. محققان می‌گويند اين تصميم ناشی از آن است مايكروسافت قصد دارد فناوری جست‌وجو را بخشی از بزرگ‌ترين محصول خوديعنی ويندوز كند. بنابراين نمی‌خواهد اين فناوری متعلق به كس ديگری باشد.
 • متخصصان معتقدند با توجه به توانايی نرم‌افزار اين شركت در صورت تمركز روی موضوع جست‌وجو در وب و هزينه كردن 50 ميليارد دلار می‌تواند هر رقيبی را برای سال‌های بعد از گردونه رقابت خارج كند.
 • به نظر می‌رسد كه مايكروسافت نسبت به اين تصميم بسيار جدی است. مديران اين شركت فكر می‌كنند كه اين فناوری هنوز در ابتدای راه خود است. مونيگس باور در اين باره می‌گويد: « موتورهای جست‌وجو در حال حاضر خوب عمل می‌كنند، اما كامل نيستند. امروزه بيشتر نتايج جست‌وجو با چيزی كه كاربران به دنبال آن می‌گردند، منطبق نيست. »
 • وی اضافه می‌كند كه مايكروسافت قصد دارد نتايج جست‌وجو را برای هر كاربر بنابر علايق و جست‌وجو پيشين وی ارايه كند. بعضی حتی از استفاده از اين فناوری در ويندوز longhorn خبر می‌دهند.
 • البته اين اولين بار نيست كه مايكروسافت قصد كرده در اين زمينه سرمايه گذاری كند. در سال 97 اين شركت با مشاركت inktomi، MSN پايه گذاری كرد، اما حالا به اين نتيجه رسيده است كه فناوری خاص خود را در اين زمينه داشته باشد تا بتواند همه را پشت سر بگذارد. شايد در نگاه اول اين كار كمی عجيب به نظر برسد. غول دنيای نرم‌افزار چه نيازی به كسب قدرت اول جست‌وجو در وب دارد؟
 • مروری بر آمار موتورهای جست‌وجو پاسخگوی اين پرسش است.
 • آيا می‌دانيد كه در هر روز چند عمليات جست‌وجو روی موتورهای جستوجو صورت می‌پذيرد؟ گوگل و شركايش در هر روز به بيش از 250ميليون درخواست جستوجو پاسخ می‌دهند. Overtrue با 167ميليون و Inktomi با حدود 80 ميليون درخواست در رده‌های بعدی قرار دارند. در ضمن اين ارقام متعلق به فوريه 2003 يعنی حدود 7 ماه پيش است كه تا به حال افزايش پيدا كرده‌اند.
 • از مجموع جست‌وجوهای صورت گرفته كه در ماه مه سال 2003 (ارديبهشت ماه امسال ) گوگل توانسته است 32درصد كاربران را به خود جلب كند. ياهو با 25 درصد، AOL با 19 درصد و MSN با 15 درصد در رده‌های دوم تا چهارم قرار گرفته‌اند. از آنجا كه بسياری از موتورهای جست‌وجو هنگام توليد نتايج از ديگران كمك می‌گيرند، اگر بخواهيم نتايج بالا را به دقت بيان كنيم بايد بگوييم كه 76 درصد نتايج جست‌وجو به مدد گوگل و 15 درصد با استفاده از MSN به دست آمده‌اند، چون گوگل نتايج را برای ياهو و AOL تامين می‌كند.
 • اما از نظر محبوبيت در ميان كاربران امريكايی مطابق با آمار تهيه شده در ژانويه 2003 (دی ماه 1381) گوگل يا 5/29 درصد در مقام اول قرار دارد. ياهو با كمی فاصله با 9/28 درصد دوم است و MSN نيز با كسب 6/27 درصد كابران در مقام سوم جای دارد. پس از آنها AOL، Ask jeeves و Overtrue قرار دارند.
 • آمار بعدی نشانگر مجموع تعداد ساعاتی است كه كاربران مختلف تا به حال روی موتورهای جست‌وجوی مختلف به جست‌وجو پرداخته‌اند. مقام اول بازم در اختيار گوگل است. تا ژانويه 2003 كاربران در مجموع7/18 ميليون ساعت را در اين سايت صرف كرده‌اند. AOL با 5/15 ميليون ساعت، ياهو 1/7 ميليون و MSN با 4/5 ميليون ساعت در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.
 • الا متوجه شديد كه چرا مايكروسافت تصميم به سرمايه گذاری جدی روی توليد فناوری جست‌وجوی مخصوص به خود گرفته است. نگاهی به آمار نشان می‌دهد كه گوگل در حال حاضر در بيشتر موارد رتبه اول را در دست دارد و بخوبی توانسته است كاربران را به خود جلب كند و MSN هميشه در رتبه‌های بعدی قرار دارد. مايكروسافت نمی‌تواند از تعداد زياد كاربران اينترنت و مراجعان به سايت‌های جست‌وجو صرفه نظر كند. او می‌خواهد اين بازار را هم از آن خود كند و در اين راه از هيچ تلاشی فروگذار نمی‌كند. سيستم عامل مايكروسافت با وجود تمامی مشكلات و معايبش توانسته است 95 درصد رايانه‌های شخصی را در اختيار بگيرد. اما موتورهای جست‌وجوی MSN هم خواهد توانست گوگل را شكست دهد و كاربران وب را به خود جلب كند؟
خواندن 3718 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تلفن سانترال